Blog'a Dön
ThermalStats kullanıcılarının ölçtüğü gerçek CPU ve GPU sıcaklıklarını gösteren grafik
23 Eylül 202614 dk okumaAlex McDonald, ThermalStats Yöneticisi

İşlemciler ve Ekran Kartları Gerçekte Ne Kadar Isınıyor? 2.600'den Fazla Stres Testinden Gerçek Sıcaklıklar

2.600'den fazla ThermalStats stres testinden gerçek CPU ve GPU sıcaklıkları: masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için medyan boşta ve en yüksek sıcaklıklar, 80 popüler model, soğutucunuzun gerçekte ne kadar fark yarattığı ve oda sıcaklığının sonuçları nasıl değiştirdiği.

sıcaklıklarCPUGPUsıcaklık verileribenchmarkdizüstüsoğutmarehber

CPU ve GPU sıcaklıklarıyla ilgili çoğu makale aynı birkaç aralığı ve üreticilerin sınırlarını tekrarlar. Bu makale ise ölçümlere dayanıyor: ThermalStats kullanıcılarının Mart–Eylül 2026 arasında kendi PC'lerinde ve dizüstü bilgisayarlarında çalıştırdığı 2.603 stres testi. Hepsi aynı açık kaynaklı araçla kaydedildi ve Nasıl ölçtük bölümünde açıklanan kurallarla temizlendi.

Sizin sıcaklığınızın normal olup olmadığını merak ediyorsanız, aşağıdaki tablolar aynı çipe sahip diğer kullanıcıların gerçekte ne gördüğünü gösteriyor. Modeliniz listede yoksa donanım sayfasında yine de sonuçlar olabilir; iki dakikalık bir ThermalStats testi de sisteminizin nerede durduğunu gösterir.

Temel Bulgular

  • Medyan masaüstü işlemci, tam stres testinde 71°C'ye çıkıyor ve boşta 51,5°C'de duruyor. Masaüstü işlemcilerin yalnızca %11'i 90°C'ye ulaşıyor.
  • Dizüstü işlemciler yaklaşık 17°C daha sıcak çalışıyor. Medyan dizüstü işlemci 88°C'ye çıkıyor ve %28'i 95°C veya üzerine ulaşıyor. Bu genellikle bir arıza değil, tasarımın bir sonucu.
  • Medyan masaüstü ekran kartı 70,5°C'ye çıkıyor ve boşta 42°C'de duruyor. Masaüstü GPU'ların %1'inden azı 90°C'ye ulaşıyor. Dizüstü GPU'ların medyan zirvesi 79°C.
  • Soğutucu önemli, ama kutunun vaat ettiği kadar değil. Aynı işlemci modelinde stok soğutucular kule tipi hava soğutuculardan 9°C daha sıcak, AIO sıvı soğutucular ise kule tipi hava soğutuculardan 3,4°C daha serin çalışıyor.
  • En yeni X3D çipi en serini. Ryzen 7 9800X3D'nin medyan zirvesi 68,5°C; bu, daha eski 7800X3D'den (72,4°C) yaklaşık 4°C daha düşük.
  • Oda sıcaklığı beklenenden az etkiliyor. Verilerimizde odadaki her ek 1°C, GPU zirvelerine yaklaşık 0,4°C, CPU zirvelerine ise 0,2°C ekledi.
  • Daha uzun testler zirveyi yükseltmedi. Test ister 60 saniye ister 5 dakika sürsün, medyan CPU zirveleri 69–71°C arasındaydı.

Bir Bakışta Masaüstü ve Dizüstü

Tüm "zirve" değerleri, sentetik bir stres testi sırasında ulaşılan en yüksek sıcaklıktır. Bu en kötü senaryodur; oyun sırasındaki sıcaklıklar genellikle birkaç derece daha düşüktür.

Medyan boştaMedyan zirveTipik aralık (P10–P90)90°C ve üzeri oranı
Masaüstü CPU51,5°C71,0°C55,9–90,9°C%10,8
Dizüstü CPU63,0°C88,0°C66,0–98,5°C%46,7
Masaüstü GPU42,0°C70,5°C58,0–83,0°C%0,8
Dizüstü GPU49,0°C79,0°C62,0–87,0°C%2,7

"Tipik aralık" 10. yüzdelikten 90. yüzdeliğe kadar uzanır: sistemlerin %80'i bu aralıktadır.

İki şey öne çıkıyor. Birincisi, işlemcilerin dağılımı ekran kartlarından çok daha geniş. En sıcak onda birlik dilimdeki bir masaüstü işlemci 91°C veya üzerine çıkarken, GPU'lar nadiren 80'lerin ortasını geçiyor. Ekran kartları kendi büyük soğutucuları ve oldukça temkinli sıcaklık hedefleriyle gelir; işlemciler ise sahibinin seçtiği soğutucuya ve kasaya bağlıdır.

İkincisi, dizüstü bilgisayarlar bambaşka bir dünya. Dizüstü işlemcilerin neredeyse yarısı tam yük altında 90°C'ye ulaşıyor. Modern mobil çipler, bir sıcaklık sınırına (genellikle 95–105°C) ulaşana kadar frekansı artıracak şekilde tasarlanır; yani stres testinde 90°C'nin üzerindeki bir dizüstü genellikle tam olarak tasarlandığı şeyi yapıyordur. Gerçekten tehlikeli olanı öğrenmek için güvenli CPU ve GPU sıcaklıkları rehberimize bakın.

Ailelere Göre İşlemci Sıcaklıkları

Nesillere göre gruplamak tekil sistemlerin etkisini azaltır ve hangi çiplerin doğası gereği sıcak çalıştığını gösterir. En az 15 kullanıcısı olan aileler gösterilmiştir.

AMD Ryzen 5000161 kullanıcı66,3°C
AMD Ryzen 900028 kullanıcı66,9°C
Intel Core 6th Gen37 kullanıcı68,0°C
Intel Core 12th Gen66 kullanıcı68,2°C
AMD Ryzen 9000 X3D69 kullanıcı71,0°C
AMD Ryzen 300061 kullanıcı71,1°C
AMD Ryzen 5000 X3D23 kullanıcı71,5°C
Intel Core Ultra Series 218 kullanıcı71,8°C
AMD Ryzen 7000 X3D27 kullanıcı72,0°C
Intel Core 9th Gen35 kullanıcı73,0°C
Intel Core 11th Gen26 kullanıcı73,0°C
Intel Core 14th Gen61 kullanıcı74,0°C
Intel Core 8th Gen18 kullanıcı74,5°C
Intel Core 10th Gen47 kullanıcı75,0°C
AMD Ryzen 700050 kullanıcı75,0°C
Intel Core 4th Gen33 kullanıcı81,0°C
Intel Core 13th Gen33 kullanıcı81,5°C
Intel Core 7th Gen26 kullanıcı84,0°C
Medyan zirve Tipik aralık (P10–P90)
ThermalStats stres testinde masaüstü işlemcilerin zirve sıcaklığı, aileye göre.

Bazı eğilimler:

  • AMD Ryzen 5000, en serin popüler masaüstü ailesi: 161 kullanıcıda medyan 66,3°C. Olgun, verimli ve soğutması kolay çipler.
  • Intel 13. nesil masaüstü çipler, verilerimizdeki en sıcak modern aile (medyan 81,5°C). 12. nesil (68,2°C) ve 14. nesil (74°C) medyanda daha serin, ancak 14. neslin uzun bir sıcak kuyruğu var: her on çipten biri 97°C veya üzerine çıkıyor.
  • Ryzen 7000 (75°C), Ryzen 9000'den (66,9°C) daha sıcak çalışıyor; X3D sürümleri ise üç nesil boyunca 71–72°C civarında kalıyor. Ryzen 7000'in yüksek sıcaklıkları kasıtlı: bu çipler 95°C'ye ulaşana kadar frekansı artıracak şekilde tasarlandı.
Intel Core 8th Gen62 kullanıcı84,5°C
Intel Core 10th Gen105 kullanıcı86,0°C
Intel Core 11th Gen117 kullanıcı87,0°C
Intel Core 12th Gen80 kullanıcı87,8°C
AMD Ryzen 500044 kullanıcı88,9°C
AMD Ryzen 700028 kullanıcı89,5°C
Intel Core 9th Gen30 kullanıcı90,8°C
Intel Core 13th Gen97 kullanıcı92,0°C
Intel Core Ultra Series 217 kullanıcı92,0°C
Intel Core 14th Gen19 kullanıcı94,0°C
Intel Core Ultra Series 118 kullanıcı98,0°C
Medyan zirve Tipik aralık (P10–P90)
ThermalStats stres testinde dizüstü işlemcilerin zirve sıcaklığı, aileye göre.

Dizüstü çipler arasında Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake), 98°C medyanla en sıcak aile; bu çiplerin 110°C'ye kadar çıkmasına izin veriliyor. Intel 8. nesil mobil (84,5°C), en serin büyük dizüstü ailesi; bunun başlıca nedeni eski dizüstü bilgisayarların daha az güç çekmesi.

Modele Göre Masaüstü İşlemci Sıcaklıkları

En az 10 kullanıcısı olan tüm masaüstü işlemciler, en serin medyan zirveden en sıcağa doğru sıralandı. Tüm gönderimleri ve soğutma dağılımını içeren sonuç sayfasını görmek için bir modele tıklayın.

CPUKullanıcıMedyan boştaMedyan zirveTipik aralık
Intel Core i5-12400F1642,8°C56,5°C46,5°C – 83,0°C
AMD Ryzen 5 55002646,6°C60,5°C52,0°C – 69,5°C
AMD Ryzen 9 5950X1253,2°C62,8°C56,1°C – 79,5°C
AMD Ryzen 7 5700X1853,9°C63,8°C50,1°C – 94,6°C
Intel Core i5-10400F1344,0°C65,0°C49,0°C – 82,0°C
AMD Ryzen 5 56002254,5°C66,7°C58,5°C – 90,8°C
AMD Ryzen 5 9600X1055,3°C67,1°C60,1°C – 72,1°C
AMD Ryzen 5 5600X1852,8°C67,3°C52,5°C – 84,3°C
AMD Ryzen 7 3700X1751,8°C67,6°C61,1°C – 88,4°C
Intel Core i7-14700F1543,0°C68,0°C55,0°C – 100,0°C
Intel Core i7-12700K1143,0°C68,5°C56,0°C – 78,0°C
AMD Ryzen 7 9800X3D4549,1°C68,5°C53,1°C – 79,8°C
AMD Ryzen 5 7500F1155,4°C70,8°C46,8°C – 78,1°C
AMD Ryzen 9 5900X1755,6°C71,0°C55,1°C – 85,1°C
AMD Ryzen 5 36002355,0°C71,3°C62,9°C – 84,7°C
AMD Ryzen 7 5800X3D1551,0°C71,5°C59,1°C – 84,1°C
AMD Ryzen 7 7800X3D2158,5°C72,4°C66,0°C – 75,5°C
Intel Core i9-14900K1040,5°C75,2°C45,0°C – 97,0°C
AMD Ryzen 9 9950X3D1654,1°C75,7°C61,4°C – 83,8°C
AMD Ryzen 5 7600X1055,4°C76,5°C64,9°C – 87,0°C
AMD Ryzen 7 5800X2259,6°C76,8°C63,4°C – 90,6°C
AMD Ryzen 7 7700X1262,5°C77,2°C64,4°C – 82,8°C
Intel Core i7-107001057,5°C83,1°C68,0°C – 100,0°C
En az 10 kullanıcısı olan masaüstü işlemciler. Zirve = ThermalStats stres testi sırasındaki en yüksek sıcaklık.

Intel Core i5-12400F, tablodaki en serin masaüstü çip (medyan zirve 56,5°C); hemen ardından Ryzen 5 5500 (60,5°C) geliyor. İkisi de verimli 65 W işlemciler. Diğer uçta Core i7-10700 (83,1°C), Ryzen 7 7700X (77,2°C) ve Ryzen 7 5800X (76,8°C) en sıcak çalışanlar. 5800X, performansları neredeyse aynı olmasına rağmen kardeşi 5700X'ten (63,8°C) yaklaşık 13°C daha sıcak çalışıyor.

X3D serisi net bir hikâye anlatıyor:

X3D işlemciKullanıcıMedyan zirve
Ryzen 7 5800X3D1571,5°C
Ryzen 7 7800X3D2172,4°C
Ryzen 7 9800X3D4568,5°C
Ryzen 9 9950X3D1675,7°C

AMD, 9800X3D'de ek önbelleği işlemci çekirdeklerinin üstüne değil altına yerleştirdi; böylece ısının soğutucuya ulaşma yolu kısaldı. Kullanıcılarımızın sonuçları da bununla örtüşüyor: En yeni X3D çipi aynı zamanda en serini.

Modele Göre Dizüstü İşlemci Sıcaklıkları

CPUKullanıcıMedyan boştaMedyan zirveTipik aralık
Intel Core i5-10210U1266,8°C75,0°C68,0°C – 97,0°C
Intel Core i5-1035G11060,0°C78,0°C69,0°C – 97,5°C
Intel Core i5-1235U1059,0°C78,0°C65,0°C – 97,0°C
Intel Core i7-1185G71655,5°C79,0°C56,5°C – 98,0°C
Intel Core i7-8750H1059,8°C83,2°C70,0°C – 96,0°C
Intel Core i7-11800H1571,0°C84,5°C72,5°C – 100,0°C
Intel Core i7-10750H2065,2°C87,0°C69,0°C – 96,0°C
Intel Core i5-13420H1273,2°C87,2°C68,0°C – 98,0°C
Intel Core i5-1135G72459,0°C87,2°C68,8°C – 96,0°C
AMD Ryzen 5 5600H1572,0°C87,7°C69,3°C – 100,3°C
Intel Core i5-10300H1167,0°C89,0°C71,0°C – 97,0°C
Intel Core i7-13620H1359,0°C90,0°C66,0°C – 99,0°C
Intel Core i7-9750H1669,5°C90,5°C70,0°C – 95,0°C
Intel Core i7-1165G71362,5°C91,0°C68,0°C – 97,0°C
Intel Core i5-12450H1964,0°C91,0°C67,5°C – 98,0°C
Intel Core i5-11400H1160,0°C94,0°C81,0°C – 98,5°C
Intel Core i9-13950HX1873,5°C94,5°C84,5°C – 100,0°C
AMD Ryzen 7 5800H1369,1°C94,9°C85,9°C – 100,0°C
Intel Core i7-13650HX1159,0°C96,0°C67,0°C – 97,5°C
En az 10 kullanıcısı olan dizüstü işlemciler.

İnce ve hafif cihazlara yönelik çipler (i5-10210U ve i7-1185G7 gibi U ve G serileri) 75–79°C civarında zirve yaparken, i7-13650HX (96°C) ve i9-13950HX (94,5°C) gibi yüksek performanslı HX çipler sınırlarına yakın çalışıyor. Yüksek boşta değerlerine de dikkat edin: Dizüstü bir bilgisayarın boşta 60–70°C'de olması yaygındır, çünkü düşük yükte fanlar yavaş ve sessiz kalır.

Ailelere Göre Ekran Kartı Sıcaklıkları

AMD RX 9000 Series37 kullanıcı57,0°C
AMD RX 7000 Series31 kullanıcı62,0°C
AMD RX 6000 Series19 kullanıcı67,0°C
NVIDIA RTX 50 Series109 kullanıcı68,0°C
Tümleşik grafik52 kullanıcı69,0°C
NVIDIA GTX 10 Series55 kullanıcı71,0°C
NVIDIA RTX 30 Series162 kullanıcı72,0°C
NVIDIA GTX 16 Series46 kullanıcı72,0°C
NVIDIA RTX 40 Series86 kullanıcı74,0°C
AMD RX 400/500 Series32 kullanıcı74,2°C
NVIDIA RTX 20 Series60 kullanıcı79,0°C
Medyan zirve Tipik aralık (P10–P90)
Aileye göre masaüstü GPU zirve sıcaklığı. AMD ve NVIDIA kartları farklı sensörler bildirebilir; Nasıl ölçtük bölümüne bakın.

NVIDIA'nın RTX 20 serisi en sıcak masaüstü ailesi (medyan 79°C); RTX 30 (72°C), RTX 40 (74°C) ve RTX 50 (68°C) ise 70'lerin alt ve orta kısmında toplanıyor. AMD'nin RX 7000 ve RX 9000 kartları en düşük zirveleri bildiriyor (62°C ve 57°C).

Markaları doğrudan karşılaştırırken dikkatli olun. Ekran kartları farklı sıcaklık sensörleri bildirir; kimisi çipin en sıcak noktasını, kimisi daha serin bir ortalamayı. Aracımız da kartın sağladığı değeri kaydeder. AMD ile NVIDIA (ve RTX 40 ile RTX 50) arasındaki farkın bir kısmı muhtemelen yalnızca soğutmadan değil, her kartın hangi sensörü bildirdiğinden kaynaklanıyor. Bir aile içindeki karşılaştırmalar güvenilir; markalar arasındaki karşılaştırmalar ise kabadır.

NVIDIA GTX 16 Series48 kullanıcı74,5°C
Tümleşik grafik60 kullanıcı78,5°C
NVIDIA RTX 20 Series32 kullanıcı80,0°C
NVIDIA RTX 30 Series97 kullanıcı80,0°C
NVIDIA RTX 40 Series89 kullanıcı80,5°C
NVIDIA RTX 50 Series27 kullanıcı81,0°C
Medyan zirve Tipik aralık (P10–P90)
Aileye göre dizüstü GPU zirve sıcaklığı.

Dizüstü GPU'lar dikkat çekecek kadar tutarlı: Her RTX nesli 80–81°C'de kalıyor. Bu da dizüstü üreticilerinin, içerideki çip ne olursa olsun, fanları ve güç sınırlarını belirli bir hedef sıcaklığı koruyacak şekilde ayarladığını gösteriyor.

Modele Göre Masaüstü Ekran Kartı Sıcaklıkları

GPUKullanıcıMedyan boştaMedyan zirveTipik aralık
AMD Radeon RX 7900 XT1043,5°C56,0°C49,0°C – 68,5°C
AMD Radeon RX 9060 XT1440,5°C57,0°C53,0°C – 64,0°C
AMD Radeon RX 9070 XT1536,0°C57,0°C51,0°C – 60,5°C
NVIDIA GeForce RTX 30501440,0°C64,2°C60,5°C – 71,0°C
AMD Radeon RX 76001139,0°C65,0°C61,0°C – 73,0°C
NVIDIA GeForce GTX 16501640,0°C65,5°C45,0°C – 75,0°C
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti2443,0°C66,5°C63,5°C – 78,0°C
NVIDIA GeForce RTX 50701940,0°C67,0°C59,0°C – 76,0°C
NVIDIA GeForce RTX 50801537,0°C67,5°C51,5°C – 71,0°C
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti1135,0°C67,5°C59,0°C – 69,0°C
NVIDIA GeForce RTX 30604045,0°C69,0°C58,0°C – 82,0°C
NVIDIA GeForce RTX 50602242,8°C69,0°C64,0°C – 77,0°C
NVIDIA GeForce RTX 40602942,0°C69,0°C63,0°C – 80,0°C
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti1936,5°C69,0°C58,0°C – 74,0°C
NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti1144,5°C71,0°C59,0°C – 88,0°C
NVIDIA GeForce GTX 10601847,0°C72,2°C63,0°C – 82,0°C
NVIDIA GeForce RTX 30703042,5°C72,5°C64,5°C – 78,0°C
AMD Radeon RX 5802040,2°C72,8°C62,0°C – 81,0°C
NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti1441,5°C73,0°C66,0°C – 76,0°C
NVIDIA GeForce RTX 30801745,0°C74,0°C63,0°C – 79,0°C
NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER1744,0°C75,0°C65,0°C – 84,0°C
NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti2743,0°C76,0°C53,5°C – 85,0°C
NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER1239,5°C77,0°C66,0°C – 84,0°C
NVIDIA GeForce RTX 30901341,0°C78,0°C67,0°C – 88,0°C
NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti1241,0°C78,5°C70,0°C – 86,0°C
NVIDIA GeForce RTX 20602242,0°C80,0°C66,0°C – 85,0°C
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER1043,0°C83,0°C77,0°C – 85,0°C
En az 10 kullanıcısı olan masaüstü ekran kartları. Tümleşik grafik hariç.

RTX 3060 (40 kullanıcı, 69°C) ve RTX 3070 (30 kullanıcı, 72,5°C) en çok veriye sahip kartlar ve tam masaüstü medyanında duruyor. RTX 2060 (80°C) ve RTX 2070 SUPER (83°C) en sıcak çalışanlar: Beş yaşını geçmiş bu kartların fanları ve termal macunu büyük olasılıkla temizlik ya da yenileme istiyor. Güncel NVIDIA kartları arasında RTX 5070, 5070 Ti ve 5080 67°C civarında.

Modele Göre Dizüstü Ekran Kartı Sıcaklıkları

GPUKullanıcıMedyan boştaMedyan zirveTipik aralık
NVIDIA GeForce GTX 16503450,5°C75,0°C65,0°C – 87,0°C
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU3046,0°C76,5°C62,0°C – 84,0°C
NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU1153,0°C78,0°C69,0°C – 89,0°C
NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU2545,0°C79,0°C63,0°C – 87,0°C
NVIDIA GeForce RTX 30501048,5°C79,0°C62,0°C – 87,0°C
NVIDIA GeForce RTX 20501152,0°C80,0°C70,0°C – 87,0°C
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU3245,8°C81,0°C65,0°C – 86,5°C
NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU3154,5°C81,0°C61,0°C – 87,0°C
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU1349,0°C82,0°C81,0°C – 89,0°C
NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU1354,0°C83,0°C61,0°C – 89,0°C
NVIDIA GeForce RTX 20601148,0°C83,5°C68,0°C – 88,0°C
En az 10 kullanıcısı olan dizüstü GPU'lar.

Soğutucunuz Gerçekte Ne Kadar Fark Yaratıyor?

Ham ortalamalar burada yanıltıcı. Tüm kullanıcıları soğutucu türüne göre karşılaştırırsanız şunu elde edersiniz:

Stok soğutucu287 kullanıcı74,0°C
Kule tipi hava soğutucu199 kullanıcı69,5°C
AIO sıvı soğutucu236 kullanıcı67,5°C
Özel sıvı soğutma döngüsü26 kullanıcı65,7°C
Medyan zirve Tipik aralık (P10–P90)
Soğutucu türüne göre masaüstü işlemci zirve sıcaklığı (tüm işlemciler karışık).

İlk bakışta bir AIO, kule tipi hava soğutucudan yalnızca 2°C daha iyi görünüyor. Ama insanlar AIO'yu en sıcak ve en çok güç çeken işlemcileri için alıyor; yani bu karşılaştırma çok farklı çipleri karıştırıyor. Aynı işlemci modeline sahip kullanıcıları karşılaştırmak daha adil bir cevap veriyor:

Soğutucu türü (aynı işlemci modeli)Kule tipi hava soğutucuya göre farkKarşılaştırılan işlemci modeli
Stok soğutucu+9,0°C daha sıcak17
AIO sıvı soğutucu−3,4°C daha serin22
Özel sıvı soğutma döngüsü−5,9°C daha serin5 (küçük örneklem)

Pratikte bunun anlamı:

  • Stok soğutucudan yükseltmek en büyük kazanç: Aynı çipte yaklaşık 9°C, genellikle 30–40 $'lık bir kule soğutucu fiyatına.
  • İyi bir hava soğutucudan AIO'ya geçmek yaklaşık 3–4°C kazandırıyor. Intel 13./14. nesil veya Ryzen 7000 gibi sıcak çiplerde buna değer; Ryzen 5 5600'de gerekçelendirmek zor. Hava soğutucu ve AIO karşılaştırmamız artı ve eksileri anlatıyor.
  • Özel sıvı soğutma döngüleri en serini, ancak bunlar için yalnızca kaba bir tahmine yetecek kadar eşleşmiş çiftimiz var.

Kullanıcılarımız hangi soğutucuları kullanıyor? Soğutucusunu belirten 265 masaüstü kullanıcısı arasında en yaygın markalar Thermalright (31), Arctic (25), Noctua (23), Corsair (19), be quiet! (18), Cooler Master (14) ve DeepCool (10) oldu. Markaları sıcaklığa göre sıralamıyoruz: Her markanın alıcıları farklı işlemciler kullanıyor, yani ortalamalar soğutucuları değil, çoğunlukla çipleri yansıtırdı.

Hangi Dizüstü Serileri En Sıcak Çalışıyor?

En az 10 kullanıcısı olan dizüstü serileri için medyan CPU zirvesi:

Acer Nitro12 kullanıcı82,2°C
Lenovo IdeaPad / ThinkPad / Yoga16 kullanıcı86,0°C
ASUS ROG15 kullanıcı90,5°C
MSI15 kullanıcı91,0°C
ASUS TUF15 kullanıcı92,0°C
Lenovo Legion21 kullanıcı93,0°C
HP Victus11 kullanıcı93,4°C
Lenovo LOQ10 kullanıcı94,0°C
Dell Precision / Latitude / XPS19 kullanıcı98,5°C
Medyan CPU zirvesi Tipik aralık (P10–P90)
Dizüstü serisine göre CPU zirve sıcaklığı (en az 10 kullanıcı).

Acer Nitro (82,2°C) ve Lenovo IdeaPad/ThinkPad/Yoga (86°C) en serin, Dell Precision/Latitude/XPS (98,5°C) en sıcak seri. Dell sonucu mantıklı: Bunlar güçlü bir işlemciyi ince bir kasaya yerleştirip sıcaklık sınırına kadar çalıştıran ince iş ve içerik üreticisi makineleri. Oyun serileri (ASUS ROG ve TUF, MSI, Lenovo Legion ve LOQ, HP Victus) 90°C ile 94°C arasında toplanıyor.

GPU tarafında fark daha dar: Tüm seriler 72°C (Acer Nitro) ile 83,5°C (ASUS TUF) arasında. Dizüstünüz serisinin tipik aralığından daha sıcaksa, dizüstü soğutma rehberimiz termal macun yenilemenin veya soğutucu altlığın ne zaman gerçekten işe yaradığını anlatıyor.

Oda Sıcaklığı Önemli mi?

Evet, ama yaygın "odada 1°C = çipte 1°C" kuralının ima ettiğinden daha az.

20°C altı14 kullanıcı65,0°C
20–24°C176 kullanıcı68,5°C
24–28°C117 kullanıcı72,0°C
28°C ve üzeri56 kullanıcı72,8°C
Medyan GPU zirvesi Tipik aralık (P10–P90)
Kullanıcıların bildirdiği oda sıcaklığına göre masaüstü GPU zirve sıcaklığı.

Oda sıcaklığını bildiren masaüstü kullanıcılarında, her ek derece GPU zirvelerine yaklaşık 0,4°C, CPU zirvelerine ise 0,2°C ekledi. Muhtemel neden: Modern CPU ve GPU'lar bir sıcaklık veya güç sınırına ulaşana kadar frekansı artırır. Sıcak bir odada bu payın bir kısmını daha yüksek sıcaklık yerine daha düşük frekansa harcarlar; yani sıcaklık biraz da performansa mal olur. Yaz soğutma rehberimiz yeni donanım gerektirmeyen çözümler sunuyor.

Daha Uzun Bir Stres Testi Sonucu Değiştirir mi?

Zirvede pek değiştirmiyor. Masaüstü CPU medyanları 60 saniyelik testlerde 70°C, 2 dakikada 71,2°C, 3 dakikada 69,1°C ve 5 dakikada 71,2°C oldu. Sıcaklık artışının büyük kısmı ilk birkaç saniyede gerçekleşiyor ve tipik masaüstü işlemci yaklaşık bir dakika sonra zirvesinin 2°C yakınına ulaşıyor. Saniye saniye veriler için Bilgisayarınız Ne Kadar Hızlı Isınıyor? yazımıza bakın.

Bu, uzun testleri anlamsız kılmaz. Daha uzun bir çalıştırma, zamanla ortaya çıkan sorunları yakalar: yavaş yavaş ısınan bir kasa, yetişemeyen bir pompa ya da birkaç dakika sonra başlayan termal kısıtlama. Bu yüzden yine de en az 2 dakika öneriyoruz.

Bilgisayarınız Nerede Duruyor?

Yukarıdaki tablolar medyan değerlerdir. Sisteminiz; soğutucusuna, kasa hava akışına, toza, termal macunun yaşına veya odaya bağlı olarak bu değerlerin epey üstünde ya da altında olabilir. Öğrenmenin en hızlı yolu:

  1. Ücretsiz ThermalStats CLI'yi indirin: Windows ve Linux için (macOS çok yakında). Açık kaynaklıdır ve sizin dilinizde çalışır.
  2. 2 dakikalık bir test çalıştırın. Tam yük altında gerçek CPU ve GPU sensörlerinizi okur.
  3. Aynı CPU ve GPU'ya sahip diğer kullanıcılar arasında nerede durduğunuzu görün: yüzdelik dilim, soğutma karşılaştırması ve sisteminiz fazla ısınıyorsa öneriler.

Her test, bu raporu sonraki okuyucular için daha doğru hâle getirir. Bugün eksik olan modellerin (Apple Silicon, Intel Arc, RX 7900 XTX) bir sonraki güncellemede kendi satırını alması için her birine yalnızca 10 kullanıcı yeterli.

Nasıl ölçtük

  • Kaynak: 18 Mart – 24 Eylül 2026 arasında ThermalStats CLI ile yapılan 2.603 gönderim. CLI donanım sensörlerini doğrudan okuduğu için yalnızca CLI sonuçları dahil edildi.
  • "Zirve" sıcaklığı, sentetik bir stres testi sırasındaki en yüksek okumadır (genellikle 2 dakika; kullanıcılar 30 saniyeden başlayarak istedikleri süreyi seçebilir). CPU testi çekirdek başına bir ağır iş parçacığı, GPU testi ise bir hesaplama yükü çalıştırır. Zirveler en kötü senaryo değerleridir ve genellikle oyun sıcaklıklarından birkaç derece yüksektir.
  • Sensörler: CPU okumalarında paket sıcaklığı (AMD'de Tctl/Tdie) kullanılır. GPU okumalarında, kart ve sürücü sunuyorsa en sıcak nokta (hotspot) sensörü, aksi hâlde çekirdek sensörü kullanılır; bu nedenle markalar ve nesiller arası GPU karşılaştırmaları yaklaşıktır.
  • Temizleme: CPU değerleri yalnızca CPU veya birleşik testlerden, GPU değerleri yalnızca GPU veya birleşik testlerden alınır. Test edilen bileşenin kullanımının hiç %50'yi geçmediği çalıştırmaları ve ilgili çip için fiziksel olarak imkânsız okumaları çıkardık.
  • Bir kullanıcı, bir oy: Aynı modeli birkaç kez test eden birinin çalıştırmaları, medyanıyla bir kez sayılır. Temizlemeden sonra rapor, farklı kullanıcılardan 1.650 CPU ve 1.151 GPU sonucunu kapsıyor.
  • Dizüstü veya masaüstü, kullanıcının seçiminin yanı sıra donanıma (mobil CPU veya dizüstü GPU) göre belirlenir.
  • Minimum örneklem: Bir modelin tabloda yer alması için en az 10 farklı kullanıcı, bir ailenin grafikte yer alması için en az 15 kullanıcı gerekir.
  • Kullanıcıların girdiği alanlar (soğutucu türü, oda sıcaklığı, dizüstü modeli) girildiği gibi kullanılır; dizüstü serilerinin ve soğutucu markalarının farklı yazımlarını birleştirdik.

Bu rapor her çeyrekte güncellenir. Yukarıdaki rakamlar 24 Eylül 2026'ya kadarki verileri yansıtır.

Bu Verileri Kullanın

Model tabloları, Creative Commons Atıf 4.0 (CC BY 4.0) lisansıyla CSV olarak indirilebilir. Bunları makalelerde, videolarda, forumlarda ve araştırmalarda kullanabilirsiniz. Lütfen kaynak olarak ThermalStats'i belirtin ve bu sayfaya bağlantı verin.

Önerilen kaynak gösterimi: ThermalStats, "İşlemciler ve Ekran Kartları Gerçekte Ne Kadar Isınıyor? 2.600'den Fazla Stres Testinden Gerçek Sıcaklıklar", Eylül 2026, https://thermalstats.com/tr/blog/real-world-cpu-gpu-temperatures.

Sık Sorulan Sorular

Yük altında normal bir işlemci sıcaklığı nedir?

Masaüstünde, tam bir stres testinde 56–91°C zirve normaldir; medyan 71°C'dir. Dizüstünde 66–98,5°C normaldir, medyan 88°C'dir. Oyunlarda sıcaklıklar genellikle bu stres testi zirvelerinin birkaç derece altında kalır.

Yük altında normal bir ekran kartı sıcaklığı nedir?

Masaüstü ekran kartları genellikle 58–83°C'ye çıkar (medyan 70,5°C). Dizüstü GPU'lar genellikle 62–87°C'ye çıkar (medyan 79°C). Verilerimizde masaüstü GPU'ların %1'inden azı 90°C'ye ulaştı.

Normal bir boşta sıcaklığı nedir?

Medyan masaüstü işlemci boşta 51,5°C, medyan masaüstü ekran kartı 42°C'dir. Dizüstüler boşta daha sıcaktır (CPU'da yaklaşık 63°C, GPU'da 49°C), çünkü düşük yükte fanları yavaş döner.

90°C bir işlemci için fazla mı sıcak?

Dizüstünde her zaman değil: Dizüstü işlemcilerin neredeyse yarısı stres testinde 90°C'ye ulaşır ve çoğu bunun için tasarlanmıştır. Masaüstünde 90°C, sizi en sıcak %11'lik sistemler arasına koyar. Bu, çoğu modern çip için tehlikeli değildir, ama soğutucunuzun, hava akışınızın veya termal macununuzun iyileştirilebileceğine işaret eder. Çipe özel sınırlar için güvenli CPU ve GPU sıcaklıkları sayfasına bakın.

AIO, hava soğutucudan daha iyi soğutur mu?

Aynı işlemci modelinde verilerimizdeki AIO kullanıcıları, kule tipi hava soğutucu kullananlardan 3,4°C daha serindi. İkisi de, kule tipi hava soğutucudan yaklaşık 9°C daha sıcak çalışan stok soğutucudan çok daha iyi.

Hangi masaüstü işlemciler en serin çalışıyor?

En az 10 kullanıcısı olan işlemciler arasında Intel Core i5-12400F (medyan zirve 56,5°C), AMD Ryzen 5 5500 (60,5°C) ve Ryzen 9 5950X (62,8°C) en serin çalıştı. Core i7-10700 (83,1°C) ve Ryzen 7 7700X (77,2°C) ise en sıcak çalıştı.

Kendi sıcaklıklarımı nasıl karşılaştırabilirim?

Ücretsiz ThermalStats CLI'yi çalıştırın. İşlemcinizi ve ekran kartınızı strese sokar, gerçek sensörleri okur ve sonuçlarınızın aynı donanıma sahip diğer kullanıcılarla nasıl karşılaştırıldığını gösterir.

İlgili rehberler:

Paylaş:
Kendi Sıcaklık Testinizi Çalıştırın

İlk Öğrenen Siz Olun

ThermalStats bültenini yakında başlatıyoruz — termal ipuçları, soğutma kılavuzları ve veri içgörüleri doğrudan gelen kutunuza. İlk sırada olmak için şimdi kaydolun.

Asla spam yok. İstediğiniz zaman abonelikten çıkın.

Tartışma

Yorumlar yükleniyor...

Yorum bırakın

0/2000

İlgili Makaleler