Blog'a Dön
Performans ve fiyat/performans notlarıyla fiyat segmentine göre dizilmiş çeşitli termal macun tüpleri
1 Mayıs 20266 dk okumaThermalStats Ekibi

2026'nın En İyi Termal Macunları: Fiyat Segmentine Göre F/P Kapışması

En iyi termal macun nadiren en pahalı olandır. 2026 karşılaştırmamız öne çıkan termal macunları gerçek fiyat/performans, sürüm kolaylığı, dayanıklılık ve fiyat segmenti açısından inceler.

termal macunen iyi termal macun 2026CPU macunuTIMfiyat performansPC toplama

Bu termal macun karşılaştırması neden önemli?

2026 yılında termal macun fiyatları, tüp başına birkaç yüz liradan bazı niş bileşiklerde gram başına 700 TL üstüne kadar çıkıyor. İncelemeler genellikle 1-2°C farkla bir "kazanan" ilan ediyor. Gerçek toplamalarda bu fark; sürüm kalınlığı, montaj baskısı ve soğutucu kalitesi devreye girince çoğunlukla kayboluyor.

Bu rehber pazarlama söylemine değil harcanan TL başına gerçek değere odaklanıyor. Şunları bulacaksınız:

  • Her bütçe segmentinde en iyi macun
  • Ekstra harcamanın gerçekten işe yaradığı yerler
  • Çoğu kullanıcı için anlam ifade etmeyen egzotik bileşikler
  • 60 saniyelik uygulama kontrol listesi

Hedef okuma süresi kısa, dolayısıyla doğrudan pratiğe odaklı bir içerik.

"Değer" tanımımız

Bu yazıda değer şu unsurların birleşimi:

  1. Gerçek yük altında termal performans
  2. Uygulama kolaylığı ve hata toleransı
  3. Gerçek piyasa fiyatlarıyla gram başına maliyet
  4. Uzun vadeli stabilite (pump-out direnci, kuruma)
  5. Ortalama kullanıcı için güvenlik (elektriksel iletkenlik, leke bırakma)

1°C daha iyi olup 5 kat pahalı bir macun daha iyi alım değildir; pazarlama zaferi olabilir, sistem zaferi değil.

2026 termal macun değer segmentleri (özet)

SegmentTipik FiyatEn uygun kullanımF/P kazananı
Günlük bütçe200 TL - 350 TL / 4gOfis PC'leri, ana akım oyunArctic MX-4 (2024 sürümü)
Yüksek değerli ana akım300 TL - 500 TL / 4gOyun PC'leri, orta sınıf CPUArctic MX-6
Performans450 TL - 750 TL / 4gSıcak CPU'lar, OC, içerik üretimiThermal Grizzly Kryonaut
Premium / uzun ömür600 TL - 950 TL / 4g5+ yıl unutulmak istenen sistemlerNoctua NT-H2
Uzman / egzotik900 TL - 3.000 TL+Delid CPU, ekstrem OC, özel senaryolarThermal Grizzly Kryonaut Extreme / Conductonaut (ileri kullanıcılar)

Fiyatlar bölgeye ve gramaja göre değişebilir. Önemli olan segment mantığıdır.

Segment bazında kafa kafaya karşılaştırma

Segment 1: Günlük bütçe (200 TL - 350 TL / 4g)

En iyi F/P: Arctic MX-4 (2024 sürümü)

Neden kazanıyor:

  • Fiyatına göre neredeyse tüm CPU ve GPU'larda çok iyi sıcaklıklar
  • Çok kolay sürülür, hatayı kaldırır
  • İletken değil — her kullanıcı için güvenli
  • Uzun ömürlü, pump-out'a karşı dayanıklı

Eksileri:

  • Premium macunlar ekstrem yükte 1-2°C öne geçebilir
  • Bazı kullanıcılara biraz fazla yoğun gelir

Alternatifler: Cooler Master MasterGel Pro V2, Gelid GC-Extreme

Stok veya hafif ayarlanmış CPU kullanan çoğu kişi için bu segment, herhangi bir macundan alabileceğiniz değerin %95'ini zaten sunuyor.

Segment 2: Yüksek değerli ana akım (300 TL - 500 TL / 4g)

En iyi F/P: Arctic MX-6

Neden kazanıyor:

  • MX-4 üzerine ölçülebilir termal kazanım, aynı uygulama kolaylığı
  • Yıllarca yenilemeden kararlı
  • Hâlâ iletken değil, başlangıç dostu
  • Performans sınıfına göre güçlü fiyat

Eksileri:

  • CPU çok ısınmıyorsa 1. segmentle dramatik fark yok
  • Bazı performans macunlarına göre daha yoğun, küçük die'larda biraz daha hassas

Alternatifler: Noctua NT-H1, Thermal Grizzly Hydronaut

Çoğu meraklı sistem için tatlı nokta burası.

Segment 3: Performans (450 TL - 750 TL / 4g)

Performans tercihi: Thermal Grizzly Kryonaut

Öne çıkışı:

  • Sıcak CPU'larda (Ryzen 9, Core i9, OC çipler) çok iyi pik performans
  • Normal montaj baskısıyla temiz şekilde dağılır
  • Karşılaştırmalı testlerde sektör standardı

Dikkat noktaları:

  • Sürekli yüksek sıcaklık MX-6 / NT-H2'ye göre daha hızlı kurutabilir
  • Ağır kullanımda yenileme aralığı daha kısa
  • Gram başına fiyat belirgin biçimde yüksek

Alternatifler: Corsair XTM70, SYY-157

CPU gerçekten ısınıyorsa ve her derece önemliyse bu segment doğru tercih.

Segment 4: Premium / uzun ömür (600 TL - 950 TL / 4g)

Uzun ömür tercihi: Noctua NT-H2

Neden kazanıyor:

  • Mükemmel uzun ömür — birçok kullanıcıda 5+ yıl termal kayma olmaksızın
  • CPU ve GPU'larda iyi sıcaklıklar
  • Çoğu kit temizleme mendili içerir
  • Uygulamada çok bağışlayıcı

Dikkat noktaları:

  • Segmentin her zaman en soğuğu değildir
  • Sadece performans önceliğinizse MX-6'ya göre premium fiyat

Alternatifler: Arctic MX-6 Ultimate, Gelid GC-Extreme XL

Yıllarca rahat bırakmak istediğiniz sistem için ideal seçim.

Segment 5: Uzman / egzotik (900 TL - 3.000 TL+)

Performans uzmanı: Thermal Grizzly Kryonaut Extreme Sıvı metal (yalnızca ileri kullanıcılar): Thermal Grizzly Conductonaut Extreme

Neden kullanılır:

  • Delid CPU'larda ve ekstrem OC'de mümkün olan en düşük sıcaklıklar
  • Sıvı metal direct-die / delid uygulamalarda 5-12°C kazanç sağlayabilir
  • Custom loop ve benchmark senaryolarında niş avantajlar

Çoğu kullanıcı neden uzak durmalı:

  • Sıvı metal elektriksel olarak iletkendir; kaçak donanımı bozabilir
  • Çıplak alüminyum ve bazı malzemelerle reaksiyona girer
  • Maskeleme, hassas uygulama ve deneyim ister
  • Standart soğutucularda kazanım çoğu zaman 3-4 segmente göre yalnızca 1-3°C

Bu segment yalnızca ne yaptığını tam olarak bilen kullanıcılar içindir.

Macun seçiminden daha çok etkileyen şeyler

Daha "iyi" bir macun için 200 TL - 500 TL ekstra harcamadan önce şunları düzeltin:

  1. Soğutucu montaj baskısı : Eşit olmayan montaj = eşit olmayan ısı transferi. Yeniden uygulamadan önce soğutucuyu doğru oturtun.

  2. Kasa hava akışı : Sıcak emiş havası her macunu yener. PC kasa hava akışı rehberi.

  3. CPU güç limitleri ve undervolt : İyi ayarlanmış bir CPU 5-15°C düşüş sağlayabilir. CPU/GPU Undervolt Rehberi.

  4. Eski, kurumuş macun : 4 yıllık kurumuş macunu modern herhangi biriyle değiştirmek, "iyi"den "çok iyi"ye geçmekten genelde daha çok kazanç sağlar.

  5. Soğutucu kalitesi ve temas plakası : Kötü bir soğutucudaki taze macun bile, doğru ölçülü AIO'daki bütçe macuna karşı kaybeder.

CPU tipine göre hızlı öneriler

CPU tipiÖnerilen macun segmentiPratik not
Ofis / HTPCGünlük bütçeMX-4 fazlasıyla yeter
Ana akım oyun (Ryzen 5/7, Core i5/i7)Yüksek değerli ana akımMX-6'yı geçmek zor
Sıcak 8 / 12 çekirdekli oyun + içerikPerformans veya uzun ömürPik için Kryonaut, ömür için NT-H2
Yüksek güç limitli amiral CPUPerformans veya premiumYoğun kullanımda 1-2 yılda bir yenileyin
Delid / direct-die / ekstrem OCUzman / sıvı metalYalnızca riskleri tam anlıyorsanız

60 saniyelik uygulama kontrol listesi

  • IHS ve soğutucu tabanını %90+ izopropil ile temizleyin
  • Çoğu CPU'da bezelye boyutunda bir nokta kullanın (çizgi veya tam yayma değil)
  • Üreticinin sıkma şemasına uyarak soğutucuyu eşit monte edin
  • Elle yaymayın — basınç yapacak
  • Sıcaklıklar baseline'dan 5-8°C kalıcı yükselirse macunu yenileyin
  • Alüminyum soğutucularda asla sıvı metal kullanmayın

Sonuç

2026'da çoğu kullanıcı için en güçlü alımlar hâlâ ana akım segmentlerde, özellikle Arctic MX-4 ve MX-6'da. Uzun ömür yükseltmesi olarak Noctua NT-H2 öne çıkıyor.

Kryonaut gibi performans macunları, CPU gerçekten ısınıyorsa ve her dereceyi kovalıyorsanız mantıklı. Sıvı metal ise net senaryosu olan ileri kullanıcı aracıdır; günlük yükseltme değildir.

Çoğunluk için kazandıran strateji basit: güçlü bir F/P macun alın, soğutucuyu doğru takın, hava akışı ve ayarları optimize edin, butik fiyatları atlayın.

Macunu yeniden uyguladıktan sonra sıcaklıkları doğrulamak ister misiniz? ThermalStats stres testini çalıştırıp önce/sonra karşılaştırın.

İlgili içerikler:

Paylaş:
Kendi Sıcaklık Testinizi Çalıştırın

İlk Öğrenen Siz Olun

ThermalStats bültenini yakında başlatıyoruz — termal ipuçları, soğutma kılavuzları ve veri içgörüleri doğrudan gelen kutunuza. İlk sırada olmak için şimdi kaydolun.

Asla spam yok. İstediğiniz zaman abonelikten çıkın.

Tartışma

Yorumlar yükleniyor...

Yorum bırakın

0/2000

İlgili Makaleler